بازی محلی دستمال پشتی

بازی محلی دستمال پشتی

نام بازی: دستمال بازی
نام محلی: دستمال قاپدی
اهداف کلی: ایجاد روحیه همکاری و تعاون و صداقت و راستگویی
اهداف جزئی: تسریع در انجام عمل ها و عکس العمل ها، تقویت عضلات پا
تعداد بازیکن: محدودیتی ندارد
سن بازیکنان: 7 الی 17 ساله
ابزار لازم: یک عدد دستمال
محوطه بازی: حیاط مدرسه

شروع بازی محلی دستمال پشتی:

تعداد بازیکنان این بازی از ۴ نفر به بالا هستش. هرچی تعداد بالاتر باشه لذت این بازی هم بیشتر میشه. تنها وسیله بازی یک دسمال سبک هستش. بازیکن ها به شکل دایره روی زمین میشینن. همه باید به سمت داخل دایره بشینن. یکی از بازیکن ها گرگ می شه. دور دایره پشت سر دیگران می‌چرخه. بی سرو صدا و بدون این که کسی بفهمه، دستمال راپشت سر یکی از بازیکنان میندازه. اون ها باید حواسشون رو جمع کنند و گرگ رو زیر نظر داشته باشن تا اگر دستمال رو پشت سرشون انداخت، بفهمند.

قوانین بازی محلی دستمال پشتی:

نفری که گرگ دستمال رو پشتش میندازه براش سه حالت پیش میاد:

۱- اگر گرگ یک دور بچرخه و متوجه نشه که دستمال پشتش افتاده. بقیه بازیکن ها با هم میخونن: تخم مرغ گندیده، یکی ز ما رنجیده. اون بازیکن باید وسط دایره بشینه.

۲- متوجه دستمال میشه. باید دستمال رو برداره، گرگ رو تعقیب کنه وسعی کنه گرگ رو بگیره. اگر نتونه گرگ رو بگیره و کم بیاره باید وسط دایره بشینه. در حال تعقیب و گریز سرو صدا کردن و تشویق بقیه هیجان بازی رو خیلی بیشتر میکنه.

۳- متوجه دستمال میشه. گرگ رو تعقیب میکنه و بهش هم میرسه. در این صورت جای گرگ با اون بازیکن عوض میشه.

این روند انقدر ادامه پیدا میکنه تا یک نفر باقی بمونه و برنده بشه.

برای افراد وسط دایره هم میشه به صورت توافقی تنبیه در نظر بگیریم.

هدف بازی محلی دستمال پشتی:

هدف بازی محلی دستمال پشتی بالابردن سطح تمرکز و سرعت افراد هستش. خب همونجور که میدونید یکجا نشستن و سکون مشکل خیلی از ما هستش. این بازی میتونه بسیار مفید باشه.

نکات:
این بازی بیشتر در شهرستان اهر و اطراف آن رواج دارد و ممکن است در مناطق دیگر با شکل متفاوتی اجرا شود.
این بازی در بعضی مناطق با این تفاوت که به جای دستمال از ریسمان استفاده می کنند و به همین دلیل، نام ریسمان و گریز به خود گرفته است.

نتیجه بازی: بچه در متن این بازی یاد می گیرد که با هوشیاری و دقت و همکاری می توان بر دشواریها پیروز شد. این بازی روحیه ی صداقت و راستگویی را در بچه ها بیدار می کند و بر چابکی آنها می افزاید.

متشکریم که همراه سایت مک گیم مرجع بازی ها هستین. در صورت هر گونه سوال و یا مشاوره تخصصی لطفا از طریق دیدگاه های پایین با ما در ارتباط باشید.

__________________________________________________________________________________________________________________

درباره نویسنده :

ندا هستم … دارای مدرک کارشناسی در رشته مربی کودک و کارشناسی ارشد روانشناسی و بیش از بیست سال سابقه کار در مهدکودک و مدارس ایران

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.